İşletme sahibinden 1 yaşındaki çocuğun hayatını kurtaran hareket

Olay, merkez Yıldırım ilçesinde bir kafeteryada yaşandı. Arkadaşları ve çocuğuyla kafeye gelen anne, çay ve kurabiye söyledi. Mama sandalyesinde oturan minik çocuk ise annesinin arkadaşlarıyla sohbete dalmasını fırsat bilip masadaki kurabiyeye erişti. Kurabiyeyi ağzına atan çocuk bir süre sonra nefes alamamaya başladı.

Durumu erken fark eden anne panik içinde çocuğunu kucağına alıp bağırmaya başladı. Bu esnada soğukkanlı bir şekilde yaklaşan işletme sahibi Sedat Kapan, küçük çocuğu kucağına alarak Heimlich manevrası uyguladı. Nefes borusuna takılan kurabiye çıktıktan sonra nefes almaya başlayan çocuk herkese bir ‘oh’ çektirdi. Annenin panik anları ve işletme sahibinin hayat kurtaran müdahalesi ise güvenlik kamerasına anbean yansıdı.

Sedat Kaplan, müşterisine yardımcı olabildiği için mutluluk duyduğunu ifade ederken, “Olay yaşandığı anda tezgahtaydım. Çalışan arkadaşlar müşterilerle ilgilenirken, birden gürültü koptu. Bende hemen dışarı çıkıp ne olduğuna baktım. Anne çocuğuna alıp kısa süreli şok yaşadı. Hemen yaklaşıp ne olduğunu anlamaya çalıştım. Çocuğun boğazına bir şey takıldığını ve nefes alamadığını söyleyince müsaade alıp kucağıma aldım. Ardından Heimlich müdahalesi yaptım. Boğazına takılan şey çıkınca nefes almaya başladı” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x